Zirkon Porselen   

Bilinen eski porselen restorasyonlar, dayanıklılığı ve sağlamlığı arttırmak için, metal bir alt yapının üzerinde hazırlanıyorlardı. Yapılan çalışmalar sonucunda, diş hekimliğinde kullanılan porselen geliştirilerek, metal desteğe gerek kalmadan kullanılabilir hale getirilmiştir. Porselenin metal bir desteğe gerek olmadan kullanılması sonucunda yapılan restorasyonlarda, doğal diş görünümüne çok yaklaşan sonuçlar elde edilebilmektedir. Bunun sonucunda da mükemmele yakın estetik ve estetikle doğru orantılı hasta memnuniyeti ortaya çıkmaktadır. Yöntem, kronlarda (tek diş kaplamaları), dolgularda, ön dişlerin ön yüzlerine yapılan "Veneer"lerde ve kullanılan "Metal Desteksiz Porselen" tipine göre kısa-uzun köprülerde başarıyla kullanılabilmektedir.   

Avantajlar :

Olağanüstü estetik: Doğal yapıyla mükemmel uyum sağlar ve doğal diş görünümü verir. Metal bir alt yapı üzerine yapılmadığı için, ışık geçirgenliği doğal dişe çok yakındır. 

Mükemmel :  kenar uyumu: Geliştirilmiş yapısal özelliği sayesinde, dişeti bölgesiyle ve üzerine yerleştirildiği doğal dişle uyumu çok iyidir. Bu sayede üzerine yapıldığı doğal dişi ikincil çürüklerden korumaktadır. 

Geliştirilen yapısıyla dayanıklılık: Kronlarda, dişlerin ön ve çiğneyici yüzlerinde uzun yıllar problem yaratmadan kullanılabilir.

Biyolojik uyumludur. Dişetine ve çevre dokulara zarar vermez. Aşınması diş minesiyle aynıdır

Zinkonyum