Çekim endiksayonu konmuş dişler kurtulabilir mi? 

Çekim endikasyonu konmuş birçok diş, ehli ellerde doğru yapılan kanal tedavileri ile kurtarılabilmektedir.Kanal tedavisinde özellikle, bazı dişlerin standart dışı kök ve şekil sayılarına sahip olmaması; eğitim ve deneyim yanında hususi alet ve ekipman gerektirmektedir.Eğitim, deneyim ya da ekipman eksikliklerinde çoğu zaman, gerek tedavi sırasında gerekse sonrasında istenmeyen durumlar oluşabilmektedir.

 Aşağıdaki vakada daha önce kanal tedavisi yapılmış bir dişin içinde alet kırılması nedeni ile  ,kanalın tam doldurulamadığı ve kök ucunda kist oluştuğu görülüyor. Öncesinde çekilmesine karar verilmiş bu vakada uygun aletlerle kırık aletin yanından geçilerek(by-pass), eski kanal dolgusu sökülerek döner aletler ve lazer eşliğinde yeni kanal dolgusu yapıabilmektedir .(retreatment)

Aşağıda enfeksiyonu ilerleyerek iltihabı ağız içine akmakta olan bir diş görülmektedir. Sadece 1 hafta sonra fistülün (iltihap yolunun) iyileştiği görülmektedir.

Bazen dişlerin üzerinde köprü restorasyonları varken diş köküne girmek gerekir. Dişin kuronu görülemeden yapılan bu işlem yine özel gereç ve tecrübe gerektiren bir tedavi şeklidir. Aşağıdaki vakada kök ucunda gelişmiş kist nedeniyle köprü ağızdayken yapılan bir kanal tedavisi görülmektedir. kisten 6 ay sonra tamamen yok olduğu gözlenmektedir.

Aşağıdaki vakada bir yıl sonra dişin periapikal lezyonunun tamamen iyileştiği görülmektedir.